Tradycje i historia szkoły

Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Nowym Tomyślu to szkoła z tradycją sięgającą roku 1947. W 1971 roku szkoła otrzymała nową lokalizację – obiekt z zapleczem dydaktycznym oraz warsztatami szkolnymi. W roku 1980 placówka otrzymała imię Stanisława Staszica, a dziewięć lat później – sztandar. W 1995 r. szkoła została Członkiem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Dyrektorów i Nauczycieli Twórczych i Aktywnych Szkół Zawodowych z siedzibą w Bydgoszczy. Podstawą przyjęcia do tego elitarnego stowarzyszenia było zapoczątkowanie nauczania technika ekonomisty metodą symulacyjną.

Obecnie kształcimy młodzież w następujących szkołach: Liceum Ogólnokształcące o profilu humanistycznym (klasa prawnicza) i biologiczno-chemicznym (klasa medyczna), Technikum w zawodach: technik ekonomista, technik mechanik, technik mechanik pojazdów samochodowych i technik informatyk oraz Zasadnicza Szkoła Zawodowa w zawodzie ślusarz. Naszym celem jest wszechstronny rozwój uczniów gwarantujący umiejętne funkcjonowanie w zjednoczonej Europie, przygotowanie do uczestnictwa na rynku pracy i kontynuowania nauki na wybranym kierunku studiów. W roku szkolnym 2007/2008 szkoła podpisała umowę o współpracy z Wyższą Szkołą Umiejętności Społecznych w Poznaniu oraz z Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych. Dzięki współpracy, uczelnie zobowiązują się do przygotowania programu teoretycznych i praktycznych zajęć oraz zapewnienia obsady wykładowców. Dobrze przygotowana kadra pedagogiczna, przyjęta przez rodziców, nauczycieli i uczniów koncepcja rozwoju szkoły oraz determinacja w dążeniu do wytyczonych celów powodują, że z roku na rok wzrasta społeczne uznanie szkoły. Dowodem na to jest więcej chętnych niż limit przyjęć i możliwości bazowe szkoły.

Serdecznie zapraszamy do szkoły położonej w pobliżu parku, w której uczniowie z przyjemnością i bezpiecznie uczą się, a nauczyciele pracując spełniają swoją misję w przekonaniu, że włożony trud w przyszłości zaowocuje. W szkole działają koła: chemiczne, filmowe, teatralne, kabaret, koła językowe.

Mocną stroną naszej szkoły jest kadra. Nasi nauczyciele mają śwaidomość, że praca w tej szkole nie może być rzemiosłem, jest misją, a to z kolei sprawia, że uczeń jest podmiotem wszystkich naszych działań.

Uczniowie szkoły osiągają znaczące sukcesy w konkursach i olimpiadach przedmiotowych oraz konkursach umiejętności zawodowych. Szkoła jest kilkakrotnym zdobywcą MOSCAR-ów w szkolnych rozgrywkach sportowych szkół średnich. Szkoła nie zamyka swych drzwi po zakończeniu zajęć lekcyjnych. Tradycją szkoły stały się imprezy, takie jak: Dzień Patrona, Dzień Sportu, Powiatowy Rajd Jesienny z okazji Święta Niepodległości, wybory samorządu, polsko-niemiecka wymiana młodzieży, happeningi, spływy kajakowe. Zaangażowanie uczniów i nauczycieli jest ogromne co sprzyja nawiązywaniu więzi, które utrzymywane są nawet po ukończeniu szkoły.