TERMIN SKŁADANIA PODAŃ: 13-31 MAJA 2019. W BUDYNKU PRZY UL. E. SCZANIECKIEJ 1 ORAZ W BUDYNKU PRZY UL. TYSIĄCLECIA 6 W NOWYM TOMYŚLU.                                                                 TERMIN SKŁADANIA PODAŃ: 13-31 MAJA 2019. W BUDYNKU PRZY UL. E. SCZANIECKIEJ 1 ORAZ W BUDYNKU PRZY UL. TYSIĄCLECIA 6 W NOWYM TOMYŚLU.

SETNA ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Dodano : 21 maja 2019

W SETNĄ ROCZNICĘ ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 2 IM. STANISŁAWA STASZICA PRZYGOTOWAŁ OKOLICZNOŚCIOWY PROGRAM ARTYSTYCZNY POŁĄCZONY Z PRELEKCJĄ DRA. ZDZISŁAWA KOŚCIAŃSKIEGO, PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI HISTORYCZNEJ I ARCHIWALNEJ ZARZĄDU GŁÓWNEGO TOWARZYSTWA PAMIĘCI POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO 1918/1919. JAK CO ROKU ZESPÓŁ ORGANIZACYJNY PRZYGOTOWAŁ TEŻ "RAJD NIEPODLEGŁOŚCI".

PRZYBYLI GOŚCIE ORAZ NAUCZYCIELE I UCZNIOWIE WYSŁUCHALI WYRECYTOWANYCH PRZEZ JOANNĘ KLUJ Z KLASY 2LO4 ORAZ ERNESTA FRAŃSKIEGO Z KLASY 2LO2 WIERSZY PT. "ELEGIA O CHŁOPCU POLSKIM" ORAZ "ORLĄTKO". PRZEPIĘKNY UTWÓR PT "TANGO NA GŁOS, ORKIESTRĘ I JESZCZE JEDEN GŁOS" ZAŚPIEWAŁA KATARZYNA KLUS Z KLASY 2LO3.

TA SZCZEGÓLNA ROCZNICA STAŁA SIĘ PRETEKSTEM DO ZADANIA PYTANIA: CO BYŁO OSIĄ WYDARZEŃ SPRZED STU LATY?

DR ZDZISŁAW KOŚCIAŃSKI W SWEJ PRELEKCJI PODKREŚLIŁ ZARÓWNO ROLĘ POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO W PROCESIE BUDOWANIA POLSKIEJ NIEPODLEGŁOŚCI, JAK RÓWNIEŻ ZARADNOŚĆ I PRACOWITOŚĆ WIELKOPOLAN, KTÓRZY Z POWODZENIEM KONKUROWALI Z NIEMIECKA POTĘGĄ GOSPODARCZĄ. POWOŁAŁ SIĘ NA BIOGRAFIĘ DEZYDEREGO CHŁAPOWSKIEGO, KTÓRY WPROWADZIŁ NOWATORSKIE METODY GOSPODAROWANIA W SWYM MAJĄTKU. BĘDĄC ZAPOBIEGLIWYM WŁOŚCIANINEM, W CIĄGU KILKUNASTU LAT SPŁACIŁ DŁUGI OJCA, NADTO WPROWADZIŁ W SWYM MAJĄTKU INNOWACYJNE  METODY AGRARNE. ÓWCZEŚNI WIELKOPOLANIE TO BOHATEROWIE, KTÓRYCH CIĄGLE SIĘ NIE DOCENIA. Z POŚWIĘCENIEM BUDOWALI WIELKOPOLSKĄ POTĘGĘ GOSPODARCZĄ, ALE KIEDY WYMAGAŁA TEGO SYTUACJA NIE WAHALI SIĘ CHWYCIĆ ZA BROŃ. "SZLI BO TAK CHCIELI, POSZLI BO TAK ICH WYCHOWAŁY MATKI I OJCOWIE" - POWIEDZIAŁ DR KOŚCIAŃSKI.

W DALSZEJ CZĘŚCI OBCHODÓW ORGANIZATORZY PRZYGOTOWALI DLA POSZCZEGÓLNYCH KLAS - PODOBNIE JAK W LATACH POPRZEDNICH - RAJD Z ZADANIAMI HISTORYCZNYMI NA TERENIE NOWEGO TOMYŚLA.

NA KONIEC, KAŻDY MÓGŁ ZOBACZYĆ WYSTAWĘ MILITARIÓW ORAZ POROZMAWIAĆ Z PANEM MARIUSZEM BRYCHEM Z TOWARZYSTWA DZIAŁAŃ HISTORYCZNYCH IM. FELIKSA PIĘTY W BARWACH 57. PUŁKU PIECHOTY KAROLA II KRÓLA RUMUNII, KTÓRY UDOSTĘPNIŁ SZKOLE EKSPONATY.
ZA POŚWIĘCONY CZAS I OKAZANĄ CIERPLIWOŚĆ SERDECZNIE DZIĘKUJEMY.

ORGANIZATORZY DZIĘKUJĄ RÓWNIEŻ RADZIE RODZICÓW ORAZ Z OSOBNA PANI JUSTYNIE BRONCE ZA PRZYGOTOWANIE PYSZNEJ WOJSKOWEJ GROCHÓWKI.

2018-2019-dn-2.jpg2018-2019-dn-5.jpg2018-2019-dn-1.jpg2018-2019-dn-2.jpeg2018-2019-dn-3.jpg

2018-2019-dn-4.jpg2018-2019-dn-1.jpeg