DROGI RODZICU!

TWOJE DZIECKO WYBIERA SZKOŁĘ PONADGIMNAZJALNĄ

1. Twoja postawa ma wpływ na wybory Twojego dziecka - bądź razem z nim w momencie wyboru szkoły ponadgimnazjalnej.

2. Twoje doświadczenia z czasów wyboru szkoły – Twoje kłopoty i rozterki mogą być cenne dla Twojego dziecka, opowiedz o nich podczas szczerej rozmowy.

3. Pomagaj swojemu dziecku w przygotowaniach do egzaminu kończącego naukę w gimnazjum, którego wynik otwiera drzwi do wybranej szkoły ponadgimnazjalnej. Zwróć uwagę na to, czy przygotowuje się do niego systematycznie. Skonsultuj się z nauczycielami. Pozwól dziecku korzystać z własnych doświadczeń.

4. Doradca zawodowy pomoże określić predyspozycje Twojego dziecka do wykonywania zawodu, Twoje ambicje i marzenia nie muszą być zgodne z możliwościami i zainteresowaniami dziecka.

5. Świat zawodów jest bardzo obszerny. Pomóż dziecku odnaleźć się w nim – opowiedz o swoim doświadczeniu zawodowym, o różnych stanowiskach pracy.

6. Wizja dziecka na temat zawodu bardzo często jest odmienna od rzeczywistego obrazu danego zawodu – postaraj się uświadomić dziecku zarówno wady jak i zalety zawodu, jakim jest zainteresowane aby zaoszczędzić dziecku rozczarowań.

7. Pomóż dziecku zebrać informacje o sieci szkół w Twoim regionie – ich typy oraz kierunki.

8. Poszukajcie wspólnie informacji o wymogach rekrutacyjnych w wybranych typach szkół. Realne określenie wymarzonej możliwości dostania się do danej szkoły będzie bardzo pomocne.

9. Spróbuj wspólnie z dzieckiem opracować „plan awaryjny” – pamiętaj realizacja celów edukacyjnych i zawodowych nie zawsze bywa prosta.

10. Przekonaj dziecko, że zawsze może liczyć na Ciebie i Twoje wsparcie.

,,Możecie im dać swoją miłość, lecz nie myśli wasze, jako że swe własne myśli posiadają. Możecie gościć ich, lecz nie dusze ich, gdyż ich dusze zamieszkują w domu należącym do jutra, którego nawet w snach waszych odwiedzić nie zdołacie. Możecie usiłować być podobni do nich, lecz nie próbujcie nawet uczynić ich podobnymi do was. …Jako, że życie się nie cofa ani na dzień wczorajszy nie czeka”.

Khalil Gibrana

ZAPRASZAM DO WSPÓŁPRACY WAS DRODZY RODZICE - WSPÓLNIE BĘDZIEMY SZUKAĆ ROZWIĄZAŃ TRUDNYCH SYTUACJI WYCHOWAWCZYCH I WSPIERAĆ AKTYWNIE ŻYCIE DZIECI.

pedagog szkolny

18 grudnia